Mis on bakteriaalne vaginoos?
Bakteriaalne vaginoos on üsna levinud infektsioon, mis puudutab keskmiselt igat kolmandat fertiilses eas olevat naist. Liigseks muretsemiseks ei ole siiski põhjust, kuna see infektsioon on hästi ravitav. Bakteriaalne vaginoos on tupepõletik, mida põhjustavad bakterid (mitte seened nagu tupeseene puhul) ning see tekib siis, kui tupe normaalne mikrofloora läheb tasakaalust välja.
Tupe pH on tavaliselt happeline, mis takistab "halbade bakterite" vohama hakkamist ja aitab säilitada tupe normaalset mikrobioloogilist tasakaalu. Kuid vahel võib olukord muutuda ning tupe happelisus väheneda. See aga loob soodsa keskkonna infektsiooni tekitavate bakterite paljunemiseks, mis omakorda võib viia bakteriaalse vaginoosi tekkimiseni.
Bakteriaalse vaginoosi tekkimine on tõenäolisem, kui:
-
olete seksuaalselt aktiivne (kuigi bakteriaalne vaginoos võib esineda ka naistel, kes pole vahekorras olnud);
-
teil on uus partner;
-
kasutate emakasisest kontratseptiivi;
-
kasutate intiimpiirkonnas või selle ümbruses lõhnastatud tooteid;
-
teil on menstruatsioon;
-
võtate teatud ravimeid, näiteks antibiootikume.
Kuidas bakteriaalset vaginoosi ravida?
Mõned tooted bakteriaalse vaginoosi ravimiseks ja sümptomite leevendamiseks on saadaval apteegis käsimüügis – konsulteerige apteekriga, kes saab teile sobivaid tooteid soovitada. Ravi tõhususes saate kindel olla, kui märkate järgmisi muutusi:
-
ebameeldiv lõhn hakkab kaduma;
-
tupe voolus hakkab normaliseeruma (hallikas vesine voolus hakkab kaduma);
-
peatub infektsiooni põhjustanud "halbade bakterite" paljunemine;
-
ravi toetab normaalse mikrofloora taastumist.
Mõnikord tuleb bakteriaalset vaginoosi ravida antibiootikumidega, kuid selleks peate pöörduma arsti poole. Ka siis, kui teil esinevad bakteriaalse vaginoosi sümptomid esmakordselt, on kõige õigem konsulteerida arstiga.
Bakteriaalse vaginoosi ennetamine
Ennetamine on alati parem kui mistahes ravi. Bakteriaalse vaginoosi ennetamiseks on mõningaid lihtsaid nõuandeid. Esiteks pidage meeles, et teie intiimpiirkond on võrreldes ülejäänud kehaga palju õrnem ja seetõttu ei tohiks selle piirkonna pesemiseks kasutada tavalisi seepe ega dušigeele, sest need võivad tupe pH tasakaalust välja viia. Samuti eelistage pigem dušši vannis käimisele.
Veel nõuandeid bakteriaalse vaginoosi taastekkimise vältimiseks:
Kui tupeseen või bakteriaalne vaginoos esineb teil tihti, võite kaaluda vaginaalsete probiootikumide kasutamist. Need aitavad taastada tupe normaalset mikrofloorat ja pH-tasakaalu ning aitavad ära hoida infektsiooni taastekkimist.