Korduma kippuvad küsimused
Tupeseen
Ma tunnen intiimpiirkonnas sügelust. Kas mul on tupeseen?
Sügelus on tupeseene (ehk kandidoosi) tavapärane sümptom, nii et tegu võib tõesti olla tupeseenega. Tutvuge kandidoosi teiste võimalike sümptomitega siin.
Kuuldavasti võib tupeseen korduda. Kuidas ma saaksin seda ennetada?
Tupeseen ei pruugi korduda, kuid selle ennetamiseks võib abi olla lihtsatest muutustest eluviisis. Vältige lõhnastatud toodete kasutamist intiimpiirkonnas ja vahetage alati pärast treeningut aluspesu. Võite kaaluda ka vaginaalsete probiootikumide kasutamist, mis aitavad säilitada tupe normaalset mikrofloorat.
Kuidas tupeseent ravida?
Tupeseent saate kergesti ja tõhusalt ravida Canesten® (klotrimasool) ravimitega. Canesten® (klotrimasool) kreem ja vaginaalpehmekapsel on apteegis saadaval ilma retseptita. Soovitame kasutada kombineeritud raviskeemi – see tähendab, et tupesisene ravi ja välispidine (välimiste suguelundite) ravi toimub samal ajal. Siit leiate infot ravimi kohta.
Mida tähendab kombineeritud tupeseene ravi?
Kombineeritud tupeseene raviskeem tähendab seda, kui samal ajal viiakse läbi ravi nii seespidiselt ehk vaginaalselt (vaginaalpehmekapsel, tupesisene kreem või suukaudne ravi) kui ka välispidiselt ehk välistel suguelunditel (välispidiselt kasutatav kreem). See võimaldab tupeseent ravida veelgi efektiivsemalt.
Kas Canesten®’i (klotrimasool) ostmiseks on vaja retsepti?
Ei. Canesten®'i (klotrimasool) tooted on apteegis saadaval ilma retseptita.
Kas ma võin Canesten®’i (klotrimasool) tooteid raseduse ajal kasutada?
Rasedatel naiste esineb tupe seeninfektsiooni sageli, sest nende kehas toimub sel ajal palju muutusi.
Kui olete rase ja kahtlustate endal tupeseent, siis enne igasuguste ravimite kasutamist on kõige õigem pidada nõu arstiga. Klotrimasooli sisaldavat Canesten®’i võib kasutada alates raseduse teisest trimestrist. Esimesel kolmel raseduskuul tuleb enne Canesten’i (klotrimasool) kasutamist pidada nõu arstiga.
Millisel ajal on kõige mõistlikum Canesten®’i (klotrimasool) kasutada?
Canesten®’i (klotrimasool) võib kasutada nii päeval kui ka öösel. Vaginaalseid ravimeid (nt vaginaalpehmekapsel) soovitatakse üldiselt kasutada enne magamaminekut, sest pärast toote kasutamist võib esineda voolust. Parima ravitulemuse saavutamiseks tuleks kohe pärast ravimi tuppe sisestamist heita pikali – see vähendab ravimi välja voolamist. Kui soovite Canesten®’i (klotrimasool) kasutamise ajal oma riideid määrdumise eest kaitsta, siis selleks võib kasutada pesukaitset.
Kas ma peaksin Canesten®’i (klotrimasool) kasutamise ajal vältima kindlaid sööke või jooke, näiteks alkoholi?
Ei, Canesten®’i (klotrimasool) kasutamise ajal võite süüa ja juua nagu tavaliselt.
Kas ma võin tupeseene ravi ajal olla vahekorras?
Pigem soovitatakse ravi ajal vahekorda vältida.
Oluline on teada, et klotrimasool võib kahjustada kondoomides ja pessaarides kasutatud lateksit. Seetõttu ei pruugi need rasestumisvastased meetodid enam efektiivsed olla.
Kas ma võin tupeseene saada seksuaalvahekorrast?
Seeninfektsioon ei ole sugulisel teel leviv haigus, kuid võib siiski partnerilt partnerile ülekanduda. Juhul kui naisel esineb tupeseen korduvalt, on soovitatav kontrollida meespartneri tervist, kuna meestel võib seeninfektsiooni esineda isegi siis, kui see mingeid kaebusi ei põhjusta.
Kui teie meespartneril on seeninfektsiooni sümptomid, saab seda edukalt ravida seenevastaste preparaatidega. Üheks selliseks ravimiks on Canesten®’i välispidiselt kasutatav klotrimasooli sisaldav kreem.
Mida peaksin tegema, kui sümptomid ei kao ka peale ravi?
Kui infektsiooni sümptomid ei ole 7 päeva möödudes pärast ravi algust paranenud, peate pöörduma arsti poole. Sarnaseid sümptomeid võib põhjustada ka mõni muu infektsioon.
Kas seeninfektsiooni esineb ka meestel?
Jah, seeninfektsiooni võib esineda ka meestel, kuid neil ei pruugi olla sümptomeid. Seeninfektsiooni saab edukalt ravida seenevastaste preparaatidega. Üheks selliseks ravimiks on Canesten®’i välispidiselt kasutatav klotrimasooli sisaldav kreem.
Bakteriaalne vaginoos
Ma pole bakteriaalsest vaginoosist (BV) kunagi midagi kuulnud. Mis see on?
Bakteriaalne vaginoos on kõige tavalisem tupeinfektsioon viljakas eas naistel. Tavaliselt põhjustab bakteriaalset vaginoosi tupe pH-tasakaalu häirumine. Kui te kahtlustate endal bakteriaalset vaginoosi ja olete rase, konsulteerige ravi osas oma arstiga.
Millised on bakteriaalse vaginoosi sümptomid?
Sümptomid võivad indiviiditi erineda, kuid enamikel juhtudel esineb halvalõhnaline (kalalõhna meenutav) vesine hallikas voolus.
Voolus lõhnab ebameeldivalt ja pesemine ei aita. Aidake!
Kalalõhnaline voolus on levinud bakteriaalse vaginoosi sümptom. Kahjuks võib pesemine lõhnaprobleemi hoopis süvendada. Tavalised seebid, dušigeelid ja tupe loputamine võivad rikkuda tupe pH-tasakaalu ning soodustada bakteriaalse vaginoosi ja halva lõhna teket.
Tupeseen või bakteriaalne vaginoos (BV)?
Bakteriaalset vaginoosi on lihtne tupeseenega segamini ajada, kuna teadlikkus bakteriaalsest vaginoosist on madal. Bakteriaalse vaginoosi ja tupeseene sümptomid ja põhjused on erinevad. Tupeseen on seennakkus, kuid bakteriaalne vaginoos on bakteriaalne nakkus.
Kas bakteriaalne vaginoos on sugulisel teel leviv infektsioon?
Ei. On oluline teada, et bakteriaalne vaginoos ei ole sugulisel teel leviv haigus ning meessoost seksuaalpartnerid ravi ei vaja.
Mida peaksin tegema, kui sümptomid ei ole kao ka pärast ravi?
Kui sümptomid ei kao pärast ravi lõppemist, peate pöörduma arsti poole. Sarnaseid sümptomeid võib põhjustada ka mõni muu infektsioon.
Kubemepiirkonna seenhaigus
Mida ma saan teha kubemepiirkonna seenhaiguse ravimiseks?
Tegemist on seeninfektsiooniga, seega tuleb selle haiguse ravimiseks kasutada seenevastaseid ravimeid.
Mul on munandikotil ja/või peenisel lööve, kas tegemist võib olla kubemepiirkonna seenhaigusega?
Kubemepiirkonna seenhaigus paikneb tavaliselt reite sisekülgedel ja tuharatel, kuid mitte suguelunditel. Kui teil on lööve munandikotil ja/või peenisel, peaksite õige diagoosi ja ravi saamiseks pöördume arsti poole.
Kui kaua kestab kubemepiirkonna seenhaiguse ravi?
Pärast ravi alustamist peaks kubemepiirkonna seenhaigus taanduma 3 kuni 4 nädala jooksul. Kui teie sümptomid ei leevene või hoopis süvenevad, peate pöörduma arsti poole.
Kas ma peaksin hoiduma vahekorrast oma partneriga kuni kubemepiirkonna seenhaigus on välja ravitud?
Jah, vahekorrast tuleks hoiduda kuni seeninfektsioon on välja ravitud. Seeninfektsioonid on nakkavad ja vahekorra ajal võite nakatada oma partnerit.
Kehanaha seenhaigus
Kas kehanaha seenhaigus on nakkav?
Jah, kehanaha seenhaigus on nakkav ja see võib levida nii inimeselt inimesele kui ka saastunud esemete vahendusel.
Soovituste ja näpunäidete saamiseks tutvuge meie kehanaha seenhaiguse leheküljega. Sealt leiate informatsiooni, kuidas seda seenhaigust ennetada ja kuidas vältida selle levikut.
Kuidas kehanaha seenhaigust ravida?
Kehanaha seenhaiguse puhul on tegemist seeninfektsiooniga, seega tuleb selle haiguse ravimiseks kasutada seenevastaseid ravimeid, näiteks Canesten´i klotrimasooli sisaldavat kreemi.
Kas kehanaha seenhaigus võib esineda ka loomadel?
Jah. Kui märkate, et teie lemmiklooma kehal on karvavabasid laike, võib tegemist olla seenhaigusega. Kontrollige oma pereliikmeid ja teisi lemmikloomi nakkuse suhtes ja viige oma lemmikloom võimalikult kiiresti loomaarsti juurde.
Kuidas saan vältida kehanaha seenhaigusesse nakatumist edaspidi?
Kehanaha seenhaigus on nakkav, kuid on mitmeid meetmeid kuidas takistada selle infektsiooni levikut. Näiteks, ärge jagage oma isiklikke esemeid (rätikud, kammid, voodilinad) teiste inimestega. Teiste soovituste ja nõuannete saamiseks tutvuge meie kehanaha seenhaiguse leheküljega.
Jala seenhaigus
Kuidas jala seenhaigust ravida?
Jala seenhaigus on väga sage infektsioon, mida põhjustavad seened. Jala seenhaigust tuleb ravida lokaalselt kasutatavate seenevastaste ravimitega (kreemidega), näiteks Canesten´i klotrimasooli sisaldava kreemiga.
Kui ma ei pööra jala seenhaigusele tähelepanu, siis kas see infektsioon kaob iseenesest?
Kahjuks mitte. Jala seenhaiguse näol on tegemist seeninfektsiooniga, mis vajab ravi seenevastaste ravimitega. Mida varem te raviga alustate seda parem. Siit leiate toote, mis sobib jala seenhaiguse ravimiseks.
Kui kaua kestab jala seenhaiguse ravi?
Jala seenhaiguse ravi kestab 3 kuni 4 nädalat. Nahainfektsiooni sümptomid nagu sügelus või valulikkus peaksid leevenema juba pärast mõnepäevast ravi Canesten® (klotrimasool) kreemiga. Kui sümptomid püsivad pärast soovitatava kestvusega ravi, pidage nõu oma arstiga.
Kas tohin jätkata treenimist, kui mul on jala seenhaigus?
Jala seenhaigus ei tohiks takistada teid treenimast, kuigi peaksite hoiduma ujumisest, et vältida infektsiooni levikut. Trenni tehes tuleks kanda puuvillaseid sokke ja riietusruumides plätusid või sandaale. Pärast treeningut peske ja kuivatage jalad hoolikalt, peske sokke kuumas vees ja laske jalatsitel pärast nende kandmist kuivada.
Kuidas saan vältida jala seenhaigusesse nakatumist edaspidi?
On mõned lihtsad soovitused ja näpunäited, mida järgides saate vähendada riski jala seenhaiguse nakkuse saamiseks edaspidi. Kõige olulisem on hoida jalad puhaste ja kuivadena, eriti pärast viibimist avalikes riietusruumides, ujulates või duširuumides.
Siit leiate rohkem informatsiooni jala seenhaiguse ennetamise kohta.
Seentest tingitud higilööve
Kuidas aru saada, kas on tegemist higilööbega?
Tavalisteks higilööbe sümptomiteks on punetav lööve, põletikuline, sügelev või lõhenenud nahk. Need sümptomid ilmnevad tavaliselt piirkondades, kus on suurem naha hõõrdumine, näiteks kaenla all.
Siit leiate rohkem informatsiooni higilööbe sümptomite kohta.
Mis põhjustab higilöövet?
Higilööve (tuntud ka kui kuumalööve) on nahapõletik, mis tekib niiske naha hõõdumise tõttu. Higilööve ilmneb kõige sagedamini kohtades, kus toimub naha hõõrdumine ja kus õhuringlus on väiksem – näiteks kaenla all, kubemepiirkonnas, rindade all ja kõhu nahavoltide vahel.
Kas tavaline niisutav kreem aitab seentest tingitud higilööbe korral?
Kui tegemist on Candida poolt põhjustatud higilööbega, siis tavaline niisutav kreem siin ei aita ning raviks tuleb kasutada seenevastaseid ravimeid. Lisainformatsioon higilööbe kohta leiate SIIT.
Kuidas saan vältida higilööbe tekkimist edaspidi?
Hoidke nahk jahedana ja kuivana ning kandke eelistatult hingavast puuvillasest materjalist riideid. Higilööbe ennetamise kohta leiate lisainformatsiooni SIIT.
Seentest tingitud mähkmelööve
Mis põhjustab mähkmelöövet?
Mähkmelööve on levinud nahalööve, mis mõjutab beebide mähkmepiirkonda. See tekib siis, kui nahk on pikaajalises kokkupuutes uriini või väljaheitega, mis soodustab naha hõõrdumist ja takistab õhuringlust. Kui teie lapse mähkmelööve püsib 3 päeva või rohkem, võib tegemist olla Candida pärmseene infektsiooniga.
Lapse mähkmelööve on kestnud juba mitu päeva, mida ma peaksin tegema?
Kui lööve ei ole vaatamata tavalisele nahahooldusele taandunud, võib tegemist olla Candida poolt põhjustatud mähkmelööbega, mida tuleb ravida seenevastase kreemiga. Kui kahtlustate, et teie lapsel võib olla Candida poolt põhjustatud mähkmelööve, pöörduge oma arsti poole.
Milliseid tooteid võin kasutada mähkmelööbe ennetamiseks?
Mähkmelööbe tekkimist saate ennetada, kui kasutate igal mähkmevahetusel mähkmepiirkonnale ettenähtud kreemi või salvi, näiteks Bepanthol® Baby salvi. Bepanhol® Baby salv hooldab beebi nahka ja ennetab mähkmelööbe tekkimis. Salv sisaldab provitamiini B5, mis aitab kaasa naha loomulikule taastumisele, hoias naha pehme, sileda ja niisutatuna. Bepanthol Baby kaitseb teie beebi õrna nahka ärritajate ja hõõrdumise eest, moodustades nahale läbipaistva kaitsekihi. Juhul kui kahtlustate oma lapsel Candida poolt põhjustatud mähkmelöövet, pöörduge õige ravi saamiseks arsti poole.
Mida saaksin teha, et ära hoida mähkmelööbe tekkimist?
Lubage oma lapsel võimalikult tihti ilma mähkmeta olla. Vahetage mähkmeid regulaarselt ja kasutage iga päev mähkmepiirkonnale ettenähtud kreemi või salvi nagu näiteks Bepanthol Baby salv. See salv aitab hooldada ja kaitsta beebi õrna nahka ärritajate ja hõõrdumise eest.