Mis on kehanaha seenhaigus?
Kuigi kehanaha seenhaigust nimetatakse inglise keeles „ringworm“, ei ole sel nakkusel midagi pistmist ussidega! Kehanaha seenhaigust (tuntud ka tinea corporis) põhjustavad seened, mida nimetatakse dermatofüütideks. Lisaks sellele haigusele põhjustavad dermatofüüdid veel teisigi sarnaseid naha seeninfektsioone. Lööbekolded esinevad naha pealmises kihis ning tavaliselt on need punaka, vahest ka hõbedase värvusega. Lööve võib olla ketendav ja sügelev ning nahk võib olla kuiv ja paistes. Kuna haiguskolle meenutab rõngakujulist ussi, siis sellest ongi haigus oma inglise keelse nimetuse saanud.
Ovaalsed või ümarad haiguskolded levivad nahal edasi tavaliselt terve naha poole laienedes, samal ajal kui kolde sisemine osa võib paraneda ja nahapiirkonna normaalne värvus taastuda. Kehanaha seenhaigus võib esineda kõikjal kehal, sealhulgas peanahal (tinea capitis), kubemepiirkonnas (tinea cruris) või jalgadel (tinea pedis). Kui seenhaigus paikneb näopiirkonnas või peanahal, võib see põhjustada osalist juuste/karvade väljalangemist.
Kuidas kehanaha seenhaigus levib?
Kehanaha seenhaigus on nakkav ja see levib kokkupuutel saastunud esemetega (nagu voodilinad, kammid või rätikud), nakatunud inimesega/loomaga või harvadel juhtudel ka saastunud pinnasega. Infektsioon võib levida ka keha teistesse piirkondadesse. Infektsioon levib sageli laste seas ja seda esineb ka inimestel, kellel on kodus kassid ja koerad. Loomad võivad seenhaigusesse nakatuda ja seda inimestele edasi kanda.
Kes võivad kehanaha seenhaigusesse nakatuda?
Kehanaha seenhaigust põhjustavad seened võivad kergesti tungida naha pealmisesse kihti läbi väikeste nahavigastuste või -marrastuste, või kui nahk on olnud pikaajalises kokkupuutes veega ning see on muutunud pehmeks ja märjaks. Samuti on suurem risk nakkust saada, kui jagate nakatunud isikuga juukseharju või riideid ja kui viibite tihti avalikes duširuumides või ujulates, sest seened vohavad hästi niiskes ja soojas keskkonnas.
Kehanaha seenhaiguse sümptomid
Kehanaha seenhaiguse sümptomid ei ole alati samad, vaid võivad varieeruda sõltuvalt sellest, kui raske infektsiooniga on tegemist. Samuti võivad sümptomid varieeruda sõltuvalt sellest, millises kehapiirkonnas nakkus esineb. Peate arvestama sellega, et te ei pruugi kehanaha seenhaigust koheselt ära tunda.
Tegemist võib olla kehanaha seenhaigusega, kui märkate järgmist:
Punased nahapinnast kõrgema serva ja heledama keskosaga ümarad või ovaalsed laigud.
Ketendav ja sügelev nahk.
Tugevalt punetav nahk, ketendus lööbe äärealadel (põletik).
Naha pinnast kõrgem ja villiline lööve (raske infektsiooni sümptom).
Mitu ovaalse kujuga lööbepiirkonda (raske infektsiooni sümptom).
Põletikulised mädaga täidetud haavandid (raske infektsiooni sümptom).
Kehanaha seenhaiguse ravi
Kehanaha seenhaigust tuleks hakata ravima võimalikult kiiresti. Kui raviga viivitatakse, võib seenhaigus levida teistesse kehapiirkondadesse või võite nakkust teistele inimestele edasi kanda. Lisaks võib seenhaigus põhjustada teile muid ebameeldivaid tüsistusi, nagu juuste väljalangemine, armide teke ja küünte deformeerumine.
Kuna tegemist on seeninfektsiooniga, tuleb selle raviks kasutada seenevastaseid ravimeid. Kehanaha seeninfektsiooni ravi Canesten´i klotrimasooli sisaldava seenevastase kreemiga kestab tavaliselt kuni neli nädalat. Kreemi tuleb nahale kanda 2 kuni 3 korda ööpäevas. Kreem ravib tõhusalt seeninfektsiooni ja leevendab ebameeldivaid sümptomeid.
Oluline on meeles pidada, et ravi tõhususe eesmärgil tuleb läbida kogu ettenähtud ravikuur, isegi siis, kui teie sümptomid kaovad ja tundub, et infektsioon on ravitud.
Millal pöörduda arsti poole?
Arsti poole peaksite pöörduma juhul, kui kehanaha seenhaigus ei ole pärast seenevastase ravimi kasutamist taandunud. Arsti poole pöördumist tuleb kaaluda ka juhul, kui teil on peanaha seenhaigus või kui teil on nõrgenenud immuunsüsteem.
Konsluteerige arstiga ka siis kui te olete rase või eakas. Arst saab teile vajadusel soovitada alternatiivset ravi, kui selgub, et te ei tohi seenevastaseid ravimeid kasutada.
Kehanaha seenhaiguse ennetamine
Kehanaha seenhaigust on üsna raske ennetada, sest seda põhjustav seen on laialdaselt levinud ja väga nakkav. Kuid siiski, kui järgite häid hügieenitavasid on võimalik vähendada nakatumise riski või vältida selle haiguse levitamist teistele inimestele. Siin on mõned kasulikud nõuanded:
Peske regulaarselt käsi, eriti pärast kokkupuudet loomadega.
Hoidke üldkasutatavad alad puhtana, desinfitseerige ja puhastage lemmikloomade tarbeid regulaarselt.
Vältige nakatunud piirkondade puudutamist, hõõrumist või sügamist, et vältida infektsiooni levimist teistesse kehapiirkondadesse.
Vältige teiste inimeste riiete, rätikute ja juukseharjade kasutamist. Ärge jagage oma asju teiste inimestega, eriti siis kui teil on seenhaigus.
Kandke plätusid, kui käite duši all või kõnnite ühiskasutuses olevates ruumides.
Kui teie või keegi teie lähedastest on nakatunud kehanaha seenhaigusesse, siis teavitage neid sellest infektsioonist ja kaasnevast ohust (mis infektsiooniga on tegemist, mida tuleb jälgida ja kuidas seda ennetada).
Vahetage oma aluspesu koheselt pärast ujumist või treeningut.