Intiimpiirkonna tervis: mida jälgida ja miks
Intiimpiirkonna tervis puudutab kõiki naisi, kuid see on teema, millest väga palju ei räägita. Alati tuleks meeles pidada, et te pole üksi ning intiimpiirkonna eest hoolitsemine ei peaks kellelegi piinlikkust valmistama. Tupeseent ja bakteriaalset vaginoosi on enamasti lihtne ravida, kuid nende ravimata jätmisel põhjustavad need infektsioonid ebamugavusi. Seetõttu tuleks intiimpiirkonna eest korralikult hoolt kanda ja pöörduda arsti poole niipea, kui midagi tundub korrast ära olevat.
Põhjus, miks tuleb intiimpiirkonna eest eriti põhjalikult hoolt kanda, peitub selles, et see piirkond on väga soodne keskkond mikroobide paljunemiseks. Tupe pH erineb ülejäänud keha pH-st. Seetõttu võib ebasobiva pesuvahendiga pesemine häirida tupe normaalset pH tasakaalu ja seeläbi võib teie loomulik vastupanuvõime infektsioonide tekkimisele väheneda. Bakterite paljunemisele aitab kaasa ka menstruatsiooni ajal unarusse jäetud intiimhügieen. Lisaks mõjutavad teie intiimpiirkonna tervist ka teised mikroobid, mis seksuaalsel teel võivad levida.
Tekkivast infektsioonist annab tavaliselt esmalt märku intiimpiirkonna sügelustunne ja ebatavaline või isegi ebameeldiva lõhnaga voolus. Kui märkate selliseid sümptomeid, siis enamasti ei ole mõistlik ootama jääda ja loota, et see ise üle läheks. Samas ei ole mõistlik ka liigselt muretseda, kuna need infektsioonid on üsna sageli esinevad ja enamasti lihtsasti ravitavad. Kuigi alati, kui märkate midagi ebatavalist, on soovitatav pöörduda arsti poole.
Juhul kui te oma keha nii hästi ei tunne, võib tupevooluse muutumist olla keeruline märgata ning võite isegi täiesti tavalist voolust pidada infektsiooni märgiks. Tavaline (läbipaistev või valge) voolus on normaalne ja näitab, et teie vaginaalne tervis on korras, keha toodab voolust selleks, et tuppe niisutada ja puhastada. Kuid ebameeldiva lõhnaga ja muutunud värvusega voolus võib aga viidata infektsioonile.
Tupe infektsioonide põhjused ja tekitajad
Miks peaksite hoolt kandma oma intiimtervise eest?
Vaginaalsete infektsioonide ravimata jätmisel võivad olla nii füüsilised kui ka psühholoogilised tagajärjed. Paljude naiste sõnul kannatab sel juhul nii nende psühholoogiline heaolu kui ka partnerlussuhe. Veelgi enam, intiimpiirkonna infektsioonide ravimata jätmine võib mõjutada ka teie üldist tervist.
Kuidas infektsioone ennetada?
Intiimpiirkonna infektsioone ja nende taastekkimist on võimalik ennetada. Intiimpiirkonna regulaarne ja sobilik hooldus aitab säilitada selle piirkonna normaalset mikrofloorat. Peske end iga päev õrna ja lõhnastamata pesuvahendiga. Kasutage selleks spetsiaalselt intiimpiirkonnale loodud tooteid. Need aitavad säilitada loomulikku pH-tasakaalu, samas õrnalt ja tõhusalt puhastades. Pidage meeles, et intiimpiirkond tuleb pärast pesemist ka põhjalikult kuivatada.
Infektsioone saab vältida ka sellega, kui kannate avaraid ja hingavast materjalist riideid, näiteks puuvillast aluspesu. Need aitavad kaasa õhu liikumisele ja hoiavad intiimpiirkonna kuivana.
Intiimhügieeni tuleb meeles pidada ka seksuaalvahekorra ajal. Alati pärast vahekorda tuleks käia tualetis. Urineerimine vahetult pärast vahekorda aitab kusitist (see on käik, mis algab põiest ja lõpeb tupeava juures) uhtuda välja bakterid, mis võisid sinna vahekorra ajal sattuda ning mis kusitisse jäädes võivad olla hilisema põiepõletiku tekkepõhjuseks.
Veel nõuandeid vaginaalsete infektsioonide ennetamiseks:
Intiimpiirkonna eest hoolitsemine on väga oluline. Tavaliste seepide või dušigeelide kasutamine ning liigne pesemine võib põhjustada pH tasakaalu häirumist, mis võib omakorda luua soodsa keskkonna infektsioonide tekkeks.